Dodjeljene nagrade za najbolje literarne radove konkursa „Muftija Muamer Zukorlić – lik i djelo“

0

U prostorijama Matice bošnjačke organizirana je dodjela nagrada za pobjednike literarnog konkursa kojeg je raspisala Facebook stranica „Muftija Muamer Zukorlić – lik i djelo“ uz pokroviteljstvp Matice bošnjačke i finasijsku podršku Bošnjačke nacionalne fondacije.

Učenjem Fatihe i minutom šutnje, prisutni su odali počast rahmetli akademiku muftiji Muamer ef. Zukorliću.

Prisutnima se obratio predsjednik Bošnjačke nacionalne fondacije, muftija sandžački hfz Abdurrahman ef. Kujević, ističući da su ponosni što nemaju nikakvu dilemu kada je u pitanju kontinuitet i nastavak muftijinog puta.

„O muftijinom putu će se mnogo pričati ali može se i kroz nekoliko rečenica o njegovoj ideji reći i definicija dati. Njegov put je put riječi , on je poštovao najviše riječ jer je Svemogući Stvoritelj odabrao riječ, da u formi riječi se obrati čovječanstvu. Stalno nas je učio da je riječ specifičnost kojom je čovjek počašćen i da tu čovjek nema premca. Zbog toga je ovaj projekat nastavak takmičenja kroz riječ, izražavanje, kroz formu riječi da se istina ojača i da se istina prezentira svim ljudima jer postoji nešto što se našoj islamskoj terminologiji zove kabul, a to je prihvatanje. Mi smo znali ali sada još više svjedočimo da je njemu Mudri, Svemogući, Milostivi Stvoritelj dao kabula kod svih, on je bio učitelj ne samo ovog našeg pokreta i pristalica ovog pokreta, već učitelj cijelog bošnjačkog naroda, ali ne samo bošnjačkog naroda i ne samo muslimana već podjednako i Srba, Hrvata, Crnogoraca, Slovenaca i cijelog svijeta, on je bio učitelj cijelom čovječanstvu jer je svoju energiju i svoje znanje crpio sa čistog i neutralnog izvora a to je izvor Svemogućeg Gospodara svih svjetova.“

Na konkurs je pristigao veliki broj radova iz Sandžaka, Bosne, Srbije, Crne Gore, Hrvatske i dijaspore. Članovi Komisije naglasili da su ovi radovi bili jedan radostan izazov za stručnu komisiju koja je vrlo odgovorno čitala i analizirala svaki rad ponaosob.

„Ovi svjesni, mladi, pametni, inteligentni i umjetnički obdareni ljudi, smjelo koračaju tim mostovima literature, umjetnosti i nadam se da će tom južnoslavenskom interliterarnom, kulturološkom prosrotu dati još mnogo vrijednih literarnih priloga i nadam se da ćemo i u buduće imati ovoliki broj radova koji su u žanrovskome smislu vrlo raznoliki ali u onom estetičkome književno-umjetničkom značenju, vrlo kvalitetni i eto jedne radosti, jedne ljepote na ovoj današnjoj svečanosti kada je rođen čovjek, kada je rođena misao i kada ta misao ne samo da je rođena nego i putuje dalje i ti ljudi koračaju tim izgrađenim čvrstim mostovima koji apsolutno povezuju ljude i ideje.“, istakao je prof. Kemal Džemić

Predsjednik Matice bošnjačke prof. dr. Jahja Fehratović zahvalio se učesnicima to su pokazali da mladost, intelekt, iskustvo, osjećaj i senzibilnost imaju prednost nad svim ostalim.

„Hvala vam što ste imali senzibiliteta, odvažnosti i snage da učestvujete na ovom konkursu i da svojim intelektualnim doprinosom pojačate kulturu sjećanja i pamćenja i na neki način doprinesete jednoj energiji koja više nije nikako zaustavljiva jer ovi dani i ovaj dan jeste jedan od dana kada se u nama javlja i slabost ali slabost koja rađa novu energiju, iz koje se budi nova energija i koja je dokaz da sve ono što jeste urađeno prethodnih decenija je zalog i legat ovim narodima Balkana koji moraju svi zajedno nositi i koji moraju svi zajedno ispoštovati ako žele, ako hoće i ako imaju namjeru da kreiraju svjetliju budućnost.“

Prvo mjesto u iznosu od 500 eura osvojila je Ivona Grgić iz Tuzle, drugo mjesto u iznosu od 300 eura osvojila je Emira Gibanica iz Priboja i treće mjesto i iznos od 200 eura pripalo je Lejli Mišorep iz Priboja.

„Ja sam na prvi konkurs koji je organizovao muftija napisala čak tri rada i onda me bilo sramota da ih pošaljem, sramota me je bilo da muftija Muamer Zukorlić čita moje radove, možete mislit. Nisu ti radovi bili loši, međutim, ja sam vjerovala da a to ne mogu da pošaljem da muftija te moje radove čita, kada se desilo to što se desilo, meni je bilo malo krivo šton ja to nisam poslala. Kada sam poslala svoj rad, ja uopšte nisam vjerovala da ću danas biti ovdje među vama, vjerovala sam da će se neko možda nasmijat za moj rad, da će nekome biti toplo oko srca ali da ću dobiti prvu nagradu ja stvarno u to nisam vjerovala. Hvala vam na ovoj prilici, stvarno mi je toplo oko srca i nadam se da će biti prilike da se opet družimo.“, istakla je Ivona Gegić

„Možda ste čuli svi za priču o jednom djedu iz Zenice koji čak ni ulicom kada bi hodao, nije išao brzo ukoliko bi znao da je ispred njena neki hafiz, neki učenjak, da ne bi on hodao ispred Božije knjige koja je u njegovoj glavi i njegovim prsima. Tako je i meni bila ista tegoba stati ispred muftije prvi i poslednji put i reći nešto, ali eto rekla sam šta sam rekla. Sada na dodjeli čiji je povod sličan ali je sada konkurs u ime muftije ali bez muftije. Hoću da kažem kako god je bilo teško stati tih metar dva ispred njega i reći nešto, puno teže je stati sada i govoriti ili pisati o njemu i onome što je on postigao.“, kazala je Emira Gibanica

„Ja sam prvi put u životu napisala sonet. Nije ovo prva pjesma, nije ovo prvi literarni tekst koji sam posvetila rahmetli muftiji, koji sam pisala u čast njegovog imena, u čast njegovog djela ali je prvi sonet koji sam uopšte u životu napisala. Vjerujte mi da sam ga nekoliko puta pročitala, razmišljajući da li je to dovoljno, da li n uopšte ima svoju svrhu, da li je on toliko mali, slabašan pred onim što je učinio rahmetli muftija i onda kada na kraju smognete snage i pošaljete, kažete, da, možda jeste prvi sonet ali nije sigurno poslednji. Svjesna sam da će mnoge mlade generacije, da će mnogi koji su trenutno među nama nastaviti njegove misli, njegove ideje, nastaviti sve ono za šta se on zalagao, za šta se on borio.“, istakla je Lejla Mišorep

Dodijeljene su i četiri knjige Drevna Bosna autora akademika Muamera Zukorlića, Emsadi Behić iz Bužima, Fahreti Balić iz Tutina, Đani Handžo Feriz iz Mostara i Haziru Derdemez iz Tutina. Knjige ACADEMIA pripale su Vojislavu Durmanoviću iz Šapca i Edinu Šaćiroviću iz Novog Pazara. Literarni radovi koji ovaj put nisu osvojili nagradnu, a koji su zadovoljavali uslove konkursa bit će uvršteni u publikaciju radova koja će se čuvati zajedno sa radovima iz svakog konkursa.